Orbán volt Trump előtt „a Trump”
Szijjártó Péter Nagy-Britannia védelmére kelt, hogy a szigetország benn maradhasson a Galileo műholdas programban, s ezzel a magyar külgazdasági miniszter szembement az uniós többségi akarattal – számol be a Daily Express. Brüsszel ugyanis nem tudja elképzelni, hogy a Brexit után ilyen vagy ehhez hasonló privilégiumot élvezhessen London.
Szijjártó azzal érvelt, hogy a britek programhoz adott, 12%-os hozzájárulására szüksége van az uniós közösségnek a jövőben is. Theresa May kormánya viszont azzal fenyegetőzik, hogy a nemrég kezdődött program sikeréhez egymilliárddal maga is hozzájárult. Ha kizárják a műholdas navigációs rendszerből, akkor igényt tart erre az összegre. Nem mellesleg egyes vélemények szerint a közös programot három évvel vissza is vetné a hiányzó milliárd miatt. Brüsszel azonban úgy véli, Nagy-Britanniának a Brexitet követően nincs joga a titkosított biztonsági rendszerhez hozzáférni, illetve részt venni a fejlesztési folyamatokban.
A közel-keleti, de angol nyelvű The National is foglalkozik Steve Bannon budapesti előadásával, ahol Trump elnök volt nemzetbiztonsági stratégája Orbán Viktorról azt mondta: ő volt Trump előtt a Trump, azaz Orbán olyan, mint az eredeti, a kiköpött Trump. Steve Bannon, akit az alt-right, azaz az alternatív szélsőjobboldali mozgalom röpített a Fehér Házba 18 hónappal ezelőtt, de azóta röpült is onnan, most Európában igyekszik terjeszteni az igét, s nagyon úgy látszik, termékeny talajra hullanak populista gondolatai erre felé, a Duna mentén. Előzőleg megtalálta a közös hangot a német AfD-vel épp úgy, mint a francia Nemzeti Fronttal és most már rá lehet készülni Olaszországra is. „Ami igazán számít, az a zsidó–keresztény európai kultúra, fogalmazott az amerikai politikus, hozzátéve, a Nyugat nincs és nem is lehet hanyatlásra ítélve, sőt, ellenkezőleg.
A megszólaltatott magyar elemzők szerint ez a szélsőjobbos barátság felveti, van-e egyáltalán helye Orbán Viktornak az európai, úgynevezett mainstream konzervatívok között.
Kiéleződött a harc az autokrata és a liberális társadalmi berendezkedés között Európa szívében – állítja a The Economist folyóirat. A cikkhez tartozó karikatúrán egy vérző töltőtollat, pontosabban piros tintában tocsogó tollat és egy füstölgő pisztolyt egymásnak szegezve látunk. Azaz: miként viszonyul egymáshoz a gengszterizmus és az oknyomozó újságírás. A cikk elsősorban Szlovákiáról szól a nemrégiben meggyilkolt fiatal újságíró és párja kapcsán, a sorozatos tüntetésekről, Fico lemondásáról. Azonban leszögezi azt is, hogy nem csupán arról van szó, a diktatórikus hatalom láttán terebélyesedő tüntetések káoszba lökik az országot, hanem arról is, hogy Szlovákia ezzel a NATO és az Európai Unió egységét is kockára teszi. S kitér itt Orbán korrupt és autokrata rendszerére is, ami már-már visszafordíthatatlannak látszik, de nem jobb a helyzet a cseheknél sem, ahol Babis kormányfő ellen nyomoznak, s a lengyelek sem tudják visszaverni a jogrendszerüket, és a médiát ért kormányzati támadásokat. A civilek ott is gyengének mutatkoztak. Európa szívében az autokrata rezsimek csak továbbgyengítik az egységteremtésben érdekelt uniót – véli a The Economist. A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy mindeközben Trumptól bátorítást kapnak a kelet-európai nacionalisták, akik között megbonthatatlan az összhang a migránskérdésben és a nacionalista ideológia hirdetésében.
Erős és megbízható Ausztria és Magyarország kapcsolata – erről Wolfgang Sobotka, az osztrák Nemzeti Tanács elnöke beszélt, találkozván Áder Jánossal, Kövér Lászlóval és a kormányfővel – emeli ki a politikus budapesti látogatásából az APA osztrák hírügynökség. Az unió soros elnökségére készülő Ausztria Magyarországhoz hasonlóan fontosnak tartja a határvédelmet, amit Budapesttel egyetértésben megerősíthetnének az uniós tagságra törekvő nyugat-balkáni országokkal is. Sobotka szerint a jószomszédi viszony kulcskérdés a térségben – legyen a biztonságpolitikai vagy határőrizet is. Ezzel együtt az osztrák hírügynökség – szemben a magyarral, arról is beszámolt, hogy Ausztria a migrációs problémák közös európai megoldását tartja célravezetőnek, azaz egységes menekültügyi program kidolgozását szorgalmazza.